Wyposażenie wnętrz hotelowych powinno nie tylko spełniać określone funkcje, ale także – sprawiać, że gość czuje się w wynajętym pokoju komfortowo. Dodatkowo należy pamiętać, że wnętrze hotelu musi spełniać wymogi ustawowe. Jakie są podstawowe zasady aranżacyjne, co zawsze powinno znaleźć się na wyposażeniu pokoju i czym najlepiej wyróżnić się na tle konkurencji, nie ponosząc przy tym ogromnych kosztów?
Wnętrze hotelu: co musi znajdować się w każdym pokoju hotelowym?
Warto zacząć od tego, co powinno znajdować się na wyposażeniu każdego pokoju hotelowego – niezależnie od standardu hotelu. Oprócz łóżka w pokoju powinna znajdować się szafa lub regał, tak, by gość hotelowy mógł wyjąć z walizki lub plecaka przywiezione rzeczy. Przydadzą się również stoliki nocne i lampki nocne.
Wymienione wyżej elementy wyposażenia są absolutnie obowiązkowe, jeśli gość hotelowy ma czuć się komfortowo. Oprócz tego w pokoju warto umieścić również niewielki stolik i dwa krzesła – w razie, gdyby gość potrzebował np. popracować na przywiezionym ze sobą laptopie. Dotyczy to zwłaszcza osób podróżujących służbowo.
Wielu gości ceni sobie również, gdy w pokoju znajduje się czajnik elektryczny, dwie filiżanki (lub dwa kubki) oraz kilka niewielkich opakowań kaw i herbat. To też dobry sposób na to, by wyróżnić się na tle konkurencji – stosunkowo niewielkim kosztem. Goście docenią też podręczne zestawy artykułów higienicznych i kosmetyków oraz suszarkę do włosów.
Hotele, którym zależy na stworzeniu niepowtarzalnego stylu, mogą też zdecydować się na elementy dekoracyjne – tkaniny, ceramikę czy obrazy. Warto jednak przy tym pamiętać, że pokoje hotelowe z zasady cechuje pewien minimalizm – przestrzeń nie może sprawiać wrażenia przytłoczonej.
Aranżacja wnętrza: oświetlenie, kolor ścian i optyczne powiększenie
Niezależnie od wielkości pokoju, architekci wnętrz hotelowych zazwyczaj starają się, by wyglądały one na jak najbardziej przestronne. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu pewnych trików – które okażą się niezwykle przydatne szczególnie w niewielkich i wąskich pokojach.
Po pierwsze – ściany pokoju hotelowego powinny być pomalowane na jasne barwy, zwłaszcza, jeśli powierzchnia pomieszczenia nie jest zbyt duża. Przy wykorzystaniu ciemnych kolorów można osiągnąć odwrotny efekt i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Na bardziej kontrastowe barwy warto za to postawić np. w przypadku pościeli, poduszek czy dywanów. To zdecydowanie wzbogaci wnętrze.
Po drugie – warto zadbać szczególnie o zasłony i firany. Najlepiej, by były uszyte z długich, pionowych pasów i upięte na karniszach pod samym sufitem. Innym rozwiązaniem optycznie powiększającym pomieszczenie jest powieszenie dużego lustra – lub np. zakup szafy z przeszklonymi drzwiami.
Osoby, które będą aranżować hotelowe wnętrze – niezależnie czy będą to deweloperzy w Otwocku, prywatni właściciele w Piasecznie czy międzynarodowa korporacja w Warszawie – powinni jednak zawsze pamiętać o tym, by wnętrza były spójne oraz by nie sprawiały wrażenia zagraconych lub klaustrofobicznych. W innym wypadku goście – po spędzeniu jednej nocy w takim pokoju – prawdopodobnie będą woleli przenieść się gdzieś indziej.